Ozan Müzik Evi - Musikschule Hürşehit Köse Bismarckstr.5 64293 Darmstadt
trde

Hürşehit Köse Biyografi

Anasayfa » Hürşehit Köse Biyografi

Hürşehit Köse Malatyanın Hekimhan İlçesine bağlı Kozdere Köyü doğumludur. İlköğrenimini köyünde, Orta ve Lise öğrenimini Hekimhan Lisesinde tamamlayarak 1978-79 öğrenim yılında Edebiyat bölümünden mezun oldu. İlkokullu yıllarında tiyatro ve müzikle pek yakından ilgilenerek bir çok çalışmanın içerisinde rol aldı.

1979 yılında İstanbula gelerek 1984 – 89 yılları arasında Halk Müziği’ne ve bağlama’nın gelişmesine bir çok katkısı olan büyük usta Yavuz Top Halk Müziği Öğrenim Merkezi’nde beş yıl akademik müzik dersleri alarak eğitimini tamamladı. Bunun yanısıra Halk Müziği’nin değerli eğitimcileri Naci Düzel, Kemal Kaplan ve Şahin Aydın’dan da özel dersler alarak kendini yetiştirdi.

1990 yılında Almanyaya yerleşerek beş yıl çeşitli kurum ve kuruluşlarda müzik eğitmenliği yaptı. Üstlenmiş olduğu bu misyonu dahada ileriye taşımak amacı ile 1997 yılında Ozan Müzik Evi Eğitim Merkezi’ni kurarak çalışmalarına devam etti. Yetiştirmiş olduğu öğrencilerinden oluşan büyük bir toplulukla „Türkülerin Dili“ Korosu’nuda kurarak, Anadolu kültür hazinesini koruma, tanıtma ve yaşatma adına,yaşamış olduğu toplum içerisindeki her türlü gelişimi takip ederek ve müziğin dilinin bir olduğu felsefesinden ödün vermeden onlarca konser vererek bir çok örnek çalışma gerçekleştirdi. Hürşehit Köse’nin, Kemal Kaplan ile birlikte yapmış oldukları Umudun Türküleri-1 isimli birde muhabbet albümü bulunmaktadır.

2009 yılında Almanya’nın önde gelen Müzik okullarından olan Darmstadt Müzik Akademisi’nin, Okul Müzik Günlerine davet edilerek bağlamayı tanıttı. Akademinin müzik öğretim görevlilerinin de beğenisini kazanan ata yadigarı sazımız, bu sayede Hürşehit Köse öncülüğünde Darmstadt Müzik Akademisi (Akademie für Tonkunst) içerisindeki yerini alarak birlikte çalışmalara başlandı. 2010 yılında „Geçmişten Geleceğe“ müzik çalışması adı altında „Yunustan Veysel’e“ Anadolu ozanları ve müziklerini harmanlayarak, Akademinin Blokflüt Topluluğundan oluşan Klasik Batı müziği enstrümanları ile birlikte çok sesli konserler vererek yerli yabancı izleyicilerle buluşturdu. Herkesin beğenisini kazanan bu çalışmaları dahada ileriye götürerek, bağlamanın bütün müzik aletlerine eşlik edebileceğinin bir kanıtı olarak çok sesli„Evrenin Sesi Müzik Topluluğu“nu kurdu. Türk – Alman Müzik Çalışması olan „Doğudan Batıya Uzanan Köprü“ projesi ile, Anadolu türkülerinin yanısıra 4 sesli, Klasik Batı Müziği eserlerinide kendi öğrencileri ve Darmstadt Müzik Akademisi’nin öğrencileri ile birlikte ustaca yorumlayarak bölgesinde bir ilke imza atarak, önemli bir çalışma gerçekleştirdi.

Hürşehit Köse, Darmstadt Müzik Akademisi Blokflüt Öğretmeni Christiane Seelinger yönetimindeki „Flüt Topluluğu“ ile, bir birinden çok farklı olan Klasik-Batı Müziği ile Türk Halk Müziği enstrümanlarından oluşan çok sesli „Evrenin Sesi Müzik Topluluğu“yla uyuma katkı sunacak olan „Türk-Alman Müzik Çalışması“ „Doğudan Batıya Uzanan Köprü“ isimli proje dolayısı ile Darmstadt 2011 Müzik Teşvik Ödülü’ne layık görülerek ödüllendirildi.

Almanya’da müzik kültürünün savunuculuğunu yapan Hürşehit Köse, halen kendi kurmuş olduğu dersanesinde, bilgi ve birikimlerini öğrencileri ile paylaşarak eğitimciliğine devam etmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Hurşehit Köse Biografie

Hürşehit Köse wurde in dem Dorf Kozdere, das in der Provinz Malatya liegt und zu Hekimhan gehört geboren. Die Grundschule hat er in seinem Dorf besucht, die weiterführende Schule in Hekimhan und erhielt seinen Abschluss in Literatur im Schuljahr 1978-1979. Während seiner Grundschulzeit befasste er sich intensiv mit dem Theater und der Musik und nahm an vielen Aufführungen teil.

1979 kam er nach Istanbul und absolvierte in den Jahren 1984-89 eine Musik- Ausbildung im „Yavuz Top Halk Müziği Öğrenim Merkezi“.

Dabei setzte er seinen Schwerpunkt auf das Baglama-spielen und die türkisch traditionelle Musik. Außerdem nahm er Privatstunden bei namhaften Musiklehrern wie Naci Düzel, Kemal Kaplan und Şahin Aydın.

1990 zog er nach Deutschland und arbeitete 5 Jahre lang als Musiklehrer in verschiedenen Einrichtungen. Um seine Mission weiter ausbauen zu können gründete er 1997 das Bildungszentrum “Ozan Musik Haus“. Dabei gründete er aus einer Vielzahl seiner Schüler/innen den „Türkülerin Dili“ Chor (Sprache der Lieder) und gab eine Vielzahl von Konzerten und leitete Projekte, um das anatolische Kulturgut zu bewahren, es hier vorzustellen und weiter leben zu lassen.

Außerdem veröffentlichte er zusammen mit Kemal Kaplan das Album “Umudun Türküleri 1“ (Lieder der Hoffnung).

2009 wurde er von der Darmstädter Musikakademie eingeladen, um am Tag der Musikschule die Bağlama (Saz) vorzustellen. Hürşehit Köse begann mit der Akademie für Tonkunst zusammen zu arbeiten, nachdem die Musiklehrer gefallen an der Bağlama (Saz) gefunden hatten. 2010 wurde das Projekt „Gecmişten Geleceğe“ (Von der Vergangenheit in die Zukunft) ins Leben gerufen. Dabei wurden anatolische Lieder mit klassischen westlichen Instrumenten des Blockflöten-Ensembles der Akademie mehrstimmig auf zahlreichen Konzerten vorgetragen. Dieses Projekt, das großen Anklang fand, erweiterte er, indem er die „Evrenin Sesi Müzik Toplulugu“ ( Musik als Stimme des Universums) gründete, um zu beweisen, dass die Bağlama (Saz) alle Musikinstrumente begleiten kann.

Das türkisch-deutsche Musikprojekt „Dogudan Batıya Uzanan Köprü“ (Die Brücke zwischen Orient und Okzident) umfasst anatolische Lieder und klassisch-westliche Stücke mit bis zu 4 Stimmen und wird von seinen und den Schülern der Darmstädter Musikakademie professionell vertont und hat dadurch einen Meilenstein im Raum Darmstadt errichtet.

Hürsehit Köse und die Darmstädter Musikakademie, wurden für ihr Musikprojekt „Doğudan Batıya Uzanan Köprü“ (Die Brücke zwischen Orient und Okzident)( das einen Beitrag zur Integration leistet, mit dem

Förderpreis “Kultur“ 2011 in Darmstadt ausgezeichnet.

Hürşehit Köse, der die Musikkultur in Deutschland vertritt, unterrichtet heute noch in seiner Musikschule, ist verheiratet und hat zwei Kinder.

Kurslarımız Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: