Ozan Müzik Evi - Musikschule Hürşehit Köse Bismarckstr.5 64293 Darmstadt
trde

Koro (Toplu Ses) Eğitimi

06.09.2020
297

KORO (TOPLU SES) EĞİTİMİ
Evrenin Sesi Müzik Topluluğu, Türkülerin Dili Korosu, 1997 yılında Ozan Müzik Evi Eğitim Merkezi çatısı altında
Hürşehit Köse tarafından kurularak çalışmalarına başladı.
Müzik Eğitim Merkezimizde her yaş ve seviyedeki herkese toplu ses eğitimi verilmektedir. 2009 yılından bu yana, Darmstadt Müzik Akademisi ile yapmış olduğumuz çok sesli çalışmalar sonucu ve koromuz içerisinde her kültürden, her dilden üyelerimizin yer almasından dolayı ismimizi “Evrenin Sesi Müzik Topluluğu“ olarak , dahada güçlü bir kadroyla büyüyerek çalışmalarımızı devam ettiriyoruz.
Koro, tek veya çok sesli müzik eserlerini uygulamak için bir araya gelen ve birden çok söyleyiciden oluşan müzik topluluğuna denir. Tek sesli ve çok sesli koroların olduğu gibi, okul koroları, amatör korolar ve profesyonel korolar olmak üzere çalışmalar yapan korolar mevcuttur. En az 12 kişiden oluştuğu gibi bu sayı büyüyerek 50 – 100 kişinin üzerinde oluşan büyük korolarda vardır. Bu korolar söyledikleri müzik türlerine göre değişik isimler alırlar.
En yaygın olanı ise renk ve çok seslilik açısından oldukça önemli olduğu için, erkek ve bayanlardan oluşan karma koro türleridir. Toplu ses eğitimi, solo ses eğitimi gibi kısıtlı ve sınırlı değildir. Oldukça geniş bir uygulama sahasına sahiptir. Koromuz yaklaşık 25 yıldır değişen elamanlardan oluşan ortalama 30 – 50 kişinin bir araya gelerek (bayan,erkek ve çocukların) oluşturduğu karma bir topluluktur. Koro üyelerimiz ağırlıklı olarak öğrencilerimizden oluşsada türkü söyleyebilen her yaştan, her meslekten koro üyelerimiz mevcuttur. Hedefimiz, çalışmalarımızı dahada yaygınlaştırarak, bölgemizde bende müzik yapmak, türkü söylemek istiyorum diyen herkese olanak ve imkan sağlamaktır. Amacımız; en az bir enstrüman çalmak kadar önemli ve değerli olan toplu ses eğitimini geliştirerek ve yaygınlaştırarak din, dil, ırk ayırt etmeden herkesi bir çatı altında toplayarak, Dünya barışına katkı sağlayacak bu çalışmayı amatör ama profesyonelce sergilemektir. Bu denli güzel bir çalışmanın içerisinde yer almak isteyen herkes aramıza „Evrenin Sesi Müzik Topluluğu“na davetlidir. Kayıtlarımız devam etmektedir. Daha detaylı bilgi için bizi arayabilir, çalışmalarımızı görmek için Facebook, Instagram ve YouTube’den takip edebilirsiniz.


German

CHOR Unterricht
Gesangsbildung im Chor („Evrenin Sesi Müzik Topluluğu“; dt.: Musikgemeinschaft Stimme des Universums) 1997 wurde unter dem Dach des Ozan Müzik Evi Bildungszentrums der Chor „Türkülerin Dili Korosu“ (Die Sprache der Türkü) von Hürşehit Köse gegründet. Die Gesangsbildung findet in unserem Bildungszentrum in Form von Gruppenunterricht statt und richtet sich an jeden, ganz gleich welchen Alters und Kenntnisstand. Aufgrund der etwa zweijährigen Zusammenarbeit mit der Akademie für Tonkunst in Darmstadt und der Tatsache, dass unser Chor aus Mitgliedern unterschiedlicher Kulturen und Sprachen besteht, entstand der Name “Evrenin Sesi Müzik Topluluğu“, wobei wir unsere Projekte mit einer immer stärker werdenden und wachsenden Gruppe fortführen.

Ein Chor ist eine Musikgemeinschaft, die aus einem oder mehreren Sängern besteht, um ein – oder mehrstimmige Stücke zu singen. Es gibt sowohl ein- als auch mehrstimmige, Schul-, Amateur- und professionelle Chöre. Die Mindestteilnehmerzahl liegt bei 12 Sängern, wobei es auch Chöre mit 30 – 50 oder mehr Mitgliedern gibt. Je nach Musikrichtung benennen sich die Chöre dementsprechend unterschiedlich. Im Hinblick auf die Klangfarbe und Mehrstimmigkeit, ist am häufigsten der gemischte Chor mit Frauen- und Männerstimmen vorzufinden. Die Gesangsbildung im Chor ist nicht so eingegrenzt wie der Sologesangsunterricht und verfügt über ein breites Anwendungsspektrum. Unser Chor existiert seit 1997 und ist eine gemischte Gemeinschaft. Auch wenn der Chor
hauptsächlich aus den Schülern des Bildungszentrums gebildet wird, sind Mitglieder aus jeder Altersstufe und jedem Beruf vertreten, die Freude am Singen haben. Unser Ziel ist es, diese Zahl zu vergrößern und jedem, der ebenfalls musizieren und singen möchte, dies zu ermöglichen. Unser Vorhaben lautet: die Gesangsbildung im Chor, die genauso wichtig und wertvoll ist, wie das Spielen eines Instruments weiterzuentwickeln und zu verbreiten, Menschen unter einem Dach zusammenzubringen, ohne dabei zwischen Religion oder Sprache zu unterscheiden,
somit einen Beitrag zum Weltfrieden leistend diese Bemühungen professionell vorzuführen.
Jeder, der ein Teil unserer Bemühungen sein möchte, ist zur “Musik als Stimme des Universums“ eingeladen. Aufnahmen sind jederzeit möglich. Für nähere Informationen können Sie sich gerne an uns wenden. Einen Teil unserer Arbeiten können Sie auf YouTube, Facebook, Instagram oder auf unserer Homepage sehen.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Kurslarımız Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: